Vesper

Podívejte se na video, jak správně připravit koktejl Vesper.

 

„Protřepat, nemíchat!“, kolikrát jsme už tohle u baru slyšeli? Načež barman protřepe vodku se suchým vermutem a s chápavým výrazem postaví koktejl před hosta.

Svatá prostoto! Ve své originální verzi se koktejl poprvé objevil ve Flemingově románu Casino Royale odlišně: Bond (objednává): „Dry Martini. V hlubokém šampaňském poháru.“ Barman: „Oui, monsieur.“ Bond: „A ještě moment. Tři díly Gordon´s ginu, jeden vodky, půl Kina Lillet. Pořádně protřepat, dokud nebude ledový a potom přidejte velký tenký řez citrónové kůry, ano?“

 

Složení:

6 cl ginu

2 cl vodky

1 cl Lilletu

 

Příprava:

Do šejkru na led dávkujte suroviny, protřepejte a přes sítko nalijte do vymraženého poháru na šampaňské. Nad nápojem můžete přelomit řez citronové kůry lícem k hladině a pak ho vložit dovnitř. Třeba tak, jak to dělám já.

 

Traduje se, že recepturu sestavil londýnský barman Gilberto Preti, když Ian Fleming psal první bondovku a potřeboval pro ni originální koktejl.

Gin a vodka, to samozřejmě není problém. Horší je to v Čechách s tím Lilletem. To je skvělý francouzský vermut z okolí Bordeaux a v naší zemi je ho nyní k dispozici asi tak 10 centilitrů v téhle jediné láhvi. Takže vám možná nezbude než namíchat nakonec zase jen a jen tu barovou zkratku, tzn. dávkovat do šejkru dva díly vodky na jeden díl suchého vermutu. Ostatně – Lillet je téma k zamyšlení pro všechny dovozce alkoholických nápojů do Čech…!

 

Gastronomie - Vesper

 

 

 

 

Autor: Alex MikšovicVideo

Stáhnout: Vesper (AVI - MSmpeg4 V1 640x480, MP3) 41 MB
Přehrát: Vesper (FlashVideo 320x240) 11 MB
Přehrát: Vesper (FlashVideo 640x480) 39 MB


Související články

Fenomén číslo 007Zpět